Wybór kotła centralnego ogrzewania w ogromnej mierze wpływa na wiele aspektów użytkowania budynku. To właśnie od niego zależy komfort mieszkańców oraz to, jak wysokie będą koszty eksploatacji. W pewnym stopniu rzutuje również na ich bezpieczeństwo. Nie sposób zapomnieć też o względach ekologicznych – jeśli chodzi o poziom emisji szkodliwych gazów do atmosfery poszczególne rodzaje i modele różnią się w dużym stopniu, co dla osób chcących przeciwdziałać smogowi i zmianom klimatu ma ogromne znaczenie.
Mnogość typów kotłów oraz ich modeli różniących się parametrami i wydajnością sprawia, że dobór rozwiązania najlepiej dopasowanego do specyfiki waszego domu oraz możliwości i preferencji jest niełatwym zadaniem. Jako że stawka jest naprawdę wysoka, inwestor nie może pozwolić sobie na popełnienie jakichkolwiek błędów. Jeśli chcecie uniknąć ich oraz związanych z nimi problemów, koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem, w którym szczegółowo omawiamy najważniejsze kwestie związane z doborem pieca centralnego ogrzewania.
Kocioł dwufunkcyjny – gazowy czy elektryczny? Jakie zalety mają kotły gazowe dwufunkcyjne?
Zacznijmy od kwestii, która ma zdecydowanie największe znaczenie – rodzaju paliwa. W zależności od tego czynnika, kotły możemy przydzielić do jednej z następujących grup:
- kotły na paliwo stałe: są tanie – zarówno, jeśli chodzi o koszty zakupu, jak i eksploatację. Na tym jednak ich zalety się nie kończą. Ich użytkowanie jest dość kłopotliwe – wymaga regularnego czyszczenia i częstego dokładania paliwa. Wśród wszystkich omówionych typów tego typu piece w największej mierze przyczyniają się też do zanieczyszczenia powietrza oraz przyspieszenia zmian klimatycznych;
- kotły elektryczne: tak jeśli chodzi o koszty eksploatacji, jak i ceny samych kotłów, piece elektryczne są droższe od modeli na paliwa stałe. Na ich zakup warto jednak zdecydować się ze względu na wygodę (nie wymagają czyszczenia i dokładania opału), bezpieczeństwo (nie ma ulatniania się zabójczego tlenku węgla do wnętrza domu) oraz korzyści dla środowiska naturalnego (zwłaszcza, że ilość energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w najbliższych latach będzie systematycznie rosnąć);
- kotły gazowe: mają te same zalety, co elektryczne, a przy tym koszty zakupu gazu są niższe niż w przypadku energii elektrycznej. Pod tym względem najlepiej wypadają kotły kondensacyjne, które są w stanie zredukować zużycie energii nawet o ponad 25 proc. Korzyści z tego czerpie też środowisko naturalne – do atmosfery trafia wówczas jeszcze mniej spalin.
Wybieramy kocioł gazowy. Czemu warto postawić na kotły kondensacyjne? Czym różnią się od tradycyjnych?
We wspomnianych kotłach kondensacyjnych energia pochodzi nie tylko ze spalania gazu, ale także spalin. To w oczywisty sposób przekłada się na niższe rachunki, co dziś, w dobie rosnących cen gazu dla wielu inwestorów ma na pewno szczególnie duże znaczenie. Dzięki zużyciu spalin, do pomieszczenia nie musi dochodzić też świeże powietrze, co umożliwia ich montaż dosłownie w każdym wnętrzu. Jak napisaliśmy w poprzednim akapicie, kotły kondensacyjne pozwalają też wydajniej chronić środowisko naturalne – emitują znacznie mniej spalin.
Piec gazowy – który wybrać? Z otwartą komorą spalania czy zamkniętą komorą spalania? Który typ będzie bezpieczniejszy?
Piece gazowe różnią się między sobą również rodzajem komory spalania. Ten element ich konstrukcji występuje przede wszystkim w dwóch wariantach:
- komora otwarta, w której powietrze pobierane jest z pomieszczenia;
- komora zamknięta, w której powietrze doprowadzane jest spoza budynku: dzięki temu, że pomieszczenie nie musi być wyposażone w kratkę wentylacyjną, nie dochodzi do jego wychładzania (szczególnie docenimy to w łazience). Dodatkowo piece z tego typu komorami są bezpieczniejsze.
Kocioł jednofunkcyjny czy kocioł gazowy dwufunkcyjny? Jak doprowadzić energię do instalacji centralnego ogrzewania i podgrzać wodę użytkową?
Bardzo ważną kwestią jest też przeznaczenie pieca. Pod tym względem możemy wyróżnić przede wszystkim dwa rodzaje kotłów gazowych:
- piece jednofunkcyjne: służące jedynie do ogrzania medium w instalacji centralnego ogrzewania. Przeznaczone do stosowania w domach z dostępem do ciepłej wody miejskiej lub wyposażonych w ogrzewacze przepływowe;
- piece dwufunkcyjne: pozwalające ogrzać zarówno medium w CO, jak i ciepłą wodę użytkową. Kocioł dwufunkcyjny gazowy jest konieczny w tych budynkach, w których nie ma innej możliwości ogrzania wody użytkowej lub po prostu inwestor chce uniknąć montaż osobnych przepływowych ogrzewaczy przy każdej baterii.
Kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny. Oszczędne i bezpieczne rozwiązanie do ogrzania wody oraz ciepłej wody użytkowej
Nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które doskonale sprawdzi się najlepiej ze wszystkich w każdym domu. W wielu przypadkach świetnym wyborem okaże się gazowy kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny – jest łatwy w obsłudze, ekologiczny, tani w eksploatacji i pozwala ogrzać zarówno medium w instalacji centralnego ogrzewania, jak i wodę użytkową.