Kiedy nadchodzi zimna pogoda, chcemy czuć się komfortowo w domu, nie narażając się na wysokie rachunki za ogrzewanie. Postępuj zgodnie z poniższymi zaleceniami, aby w pełni wykorzystać możliwości ogrzewania i cieszyć się najlepszą temperaturą bez marnowania zbyt dużej ilości energii.
KIEDY NAJLEPIEJ JEST STOSOWAĆ OGRZEWANIE?
Najlepiej jest włączać ogrzewanie w godzinach, kiedy w domu są mieszakńcy i wyłączać je na noc. Jeśli niskie temperatury zmuszają nas do pozostawienia go włączonego, starajmy się utrzymywać temperaturę pomiędzy 15ºC a 17ºC.
JAKA JEST IDEALNA TEMPERATURA DO OGRZEWANIA?
Zaleca się, aby optymalna temperatura dla ogrzewania w pomieszczeniach zamkniętych wynosiła od 20ºC do 21ºC, obniżając się w nocy, jak wskazaliśmy powyżej. Oprócz kosztów podniesienia tej temperatury, szacuje się, że od 23ºC powietrze zaczyna wysychać, co może generować niekomfortową atmosferę.
JAK DŁUGO POWINNO BYĆ WŁĄCZONE OGRZEWANIE?
Specjaliści zalecają utrzymywanie go włączonego przez maksymalnie 8 do 12 godzin dziennie, w zależności od tego, ile czasu spędzasz w domu. W tym przypadku należy wziąć pod uwagę czas potrzebny na ogrzanie domu, co zależy od różnych czynników, takich jak wielkość, rozmieszczenie pomieszczeń, jakość izolacji lub specyfika systemu grzewczego.
ZALECENIA DOTYCZĄCE ODPOWIEDZIALNEGO KORZYSTANIA Z OGRZEWANIA.
1. PRZEWIETRZAJ SWÓJ DOM PRAWIDŁOWO BEZ MARNOWANIA CIEPŁA.
Ogrzewanie zawsze idzie w parze z wentylacją domu: ta ostatnia zapobiega pojawianiu się pleśni, odnawia powietrze i pomaga stworzyć przyjemną atmosferę. Oto najlepsze sposoby na wentylację.
Otwórz całkowicie okno na około 30 minut, a następnie zamknij okno. Ta opcja jest bardziej odpowiednia niż pozostawienie otwartego okna na kilka godzin, co powoduje utratę temperatury w pomieszczeniach.
Należy zamknąć drzwi do każdego pomieszczenia: wystarczy otworzyć okno zgodnie z instrukcją. Unikanie przeciągów jest niezbędne, aby ciepło pozostawało w domu na dłużej.
Sprawdź okna i drzwi: im bardziej są szczelne, tym lepiej.
2. WYBIERZ WYKŁADZINY.
Duży dywan w większych pomieszczeniach i średniej wielkości w sypialniach pomoże utrzymać temperaturę. Dzięki nim każde pomieszczenie stanie się bardziej przytulne.
3. ZAINSTALOWAĆ TERMOSTATY ELEKTRYCZNE.
Urządzenia te pomagają automatycznie regulować temperaturę, utrzymując ją na stałym poziomie, bez schodzenia poniżej lub powyżej ustawionych stopni.
4. NIE PRZYKRYWAĆ GRZEJNIKÓW.
Grzejnik elektryczny lub normalny musi zawsze pracować bez jakiejkolwiek przeszkody, aby działał prawidłowo, więc przykrycie ich ubraniami, aby wyschły najpierw lub umieszczenie jakiegoś mebla przed nimi uniemożliwi im pełne wykonywanie ich funkcji.
5. KONIECZNA JEST KONSERWACJA GRZEJNIKÓW I KOTŁA.
W przypadku grzejników jest to zazwyczaj kwestia usunięcia pęcherzyków powietrza, które mogą się w nich gromadzić oraz oczyszczenia ich kanałów. Ta prosta czynność zapewni bardziej efektywną pracę. Jeśli chodzi o kocioł, być może nadszedł czas, aby pomyśleć o jego wymianie na kocioł energooszczędny.
6. WYŁĄCZAJ OGRZEWANIE NA GODZINĘ PRZED PÓJŚCIEM SPAĆ.
Jeśli zastosowałeś się do powyższych kroków, nie będziesz miał problemu z utrzymaniem temperatury przez całą noc, oszczędzając w ten sposób osiem godzin energii.
7. ZAPROGRAMOWAĆ ZAPŁON W LOGICZNY SPOSÓB.
Kiedy nie ma Cię w domu, najlepiej jest wyłączyć ogrzewanie. Zaplanuj jego włączenie na około 30 minut przed Twoim przybyciem, aby temperatura była odpowiednia.
8. MAŁE ŹRÓDŁA CIEPŁA DO SPORADYCZNEGO UŻYTKU.
Innym sposobem na efektywne ogrzewanie domu jest ogrzewanie tylko tych pomieszczeń, które są często używane, a w miarę możliwości obniżenie temperatury lub nawet zamknięcie kaloryfera w bardzo małych pomieszczeniach, lub takich, w których ruch jest niewielki. Dotyczy to również sytuacji, gdy z pomieszczenia będziemy korzystać przez krótki czas, np. podczas brania prysznica. W takich przypadkach warto skorzystać z innych rodzajów systemów, takich jak nagrzewnice powietrza.
DOBRZE OGRZANY DOM TO ZRÓWNOWAŻONY DOM.
Oto niektóre z kluczy, dzięki którym oszczędności energii grzewczej staną się rzeczywistością w Twoim domu. Nie zapominaj, że przy odrobinie planowania możesz cieszyć się odpowiednią temperaturą bez zużywania zbyt dużej ilości energii elektrycznej.