Poznanie zasad działania naszych urządzeń, zastosowanie się do kilku prostych wskazówek, wybór najbardziej wydajnych urządzeń oraz wprowadzenie automatyki domowej w naszym domu to klucze do znacznego ograniczenia zużycia energii elektrycznej.
Istnieje wiele codziennych sytuacji, w których możemy poprawić zużycie energii w naszym domu, małe gesty i nawyki, które można zauważyć w rachunku na koniec miesiąca.
Szczególnie ważna jest interwencja technologii, odkrywająca, że oszczędności energii można uzyskać dzięki automatyce domowej. Inteligentne wykorzystanie urządzeń gospodarstwa domowego i nowe osiągnięcia w dziedzinie automatyki domowej mogą pomóc nam poprawić naszą efektywność energetyczną i zmniejszyć zużycie energii o 25-30%.
JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA RACHUNKACH ZA PRĄD?
Aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ważne jest, aby zrozumieć, które elementy zużywają najwięcej energii w domu i kiedy są one naprawdę potrzebne. Po pierwsze, musimy unikać cichego zużycia urządzeń, odłączając je od zasilania, jeśli nie zamierzamy z nich korzystać.
Ważne jest, aby zapomnieć o stand-by, ponieważ jest to fałszywe wyłączenie, które może odpowiadać nawet za 10% zużycia energii elektrycznej w ciągu roku. Zawsze ciekawym rozwiązaniem będzie pogrupowanie urządzeń w listwy zasilające, które ułatwią wyłączanie stref i pozwolą uniknąć manipulacji przy gniazdkach.
Kolejna duża zmiana dotyczy oświetlenia, a podstawową rzeczą jest maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Oczywiście nie da się utrzymać takiej sytuacji przez cały dzień, więc lampy muszą być włączone. Nie może być w nich już tradycyjnych żarówek, konieczne jest przejście na modele o niskim zużyciu energii oparte na technologii LED. Są one ogromnym źródłem oszczędności, nie tracąc nic z jakości światła.
Wkraczając w świat oświetlenia w ramach automatyki domowej, możemy zdecydować się na inteligentne żarówki z kontrolą intensywności i koloru, aby stworzyć bardziej komfortową atmosferę dostosowaną do pory dnia. Kolejny krok w stronę naszego komfortu oferuje inteligentny głośnik, który pozwala nam sterować nimi za pomocą głosu.
SKORZYSTAJ Z INTELIGENTNYCH WTYCZEK.
Inteligentne gniazdka mogą stać się naszymi największymi sprzymierzeńcami, szczególnie przydatnymi, gdy nie pamiętamy, jakie urządzenia elektryczne pozostawiamy włączone. Będziemy mogli sterować operacją zdalnie, poprzez aplikację mobilną. Również w najwygodniejszy sposób, czyli nie inaczej niż za pomocą naszego głosu, poprzez inteligentne głośniki.
Ostatnim elementem przydatnym w strefach tranzytowych są czujniki obecności, które włączają nasze światła tylko i wyłącznie wtedy, gdy znajdujemy się w pomieszczeniu. Warto wiedzieć, czy któryś z naszych gadżetów ma wbudowane czujniki: są telewizory, które wyłączają się automatycznie, gdy nie wykryją ruchu lub aktywności.
JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA GOTOWANIU W DOMU.
Kuchnia jest pomieszczeniem w domu, w którym zużywa się najwięcej energii, ponieważ znajduje się w niej duża liczba energochłonnych urządzeń. Głównym z nich jest lodówka, która jest zawsze włączona, a jej zużycie wzrasta za każdym razem, gdy któryś z domowników otwiera jej drzwi. Nie pozwól, aby gromadził się w niej szron, utrzymuj tył lodówki przewietrzony i wolny od kurzu.
Musimy uświadomić wszystkim członkom gospodarstwa domowego, jakie odpady powstają w kuchni, ale to głównie osoba odpowiedzialna za kuchnię musi najbardziej poprawić swoje praktyki. Można to osiągnąć poprzez zabawę z różnymi i innowacyjnymi metodami gotowania.
1. Gotowanie na parze w kuchence mikrofalowej.
Możesz gotować ryby i warzywa w inny sposób, dzięki technice gotowania na parze przy użyciu specjalnego pojemnika.
2. Gotowanie w niskich temperaturach.
Kuchenki elektryczne i wolnowary wyróżniają się również swoją wydajnością. Dzięki podgrzewaniu potraw w niskich temperaturach zużywają one bardzo mało energii elektrycznej, a ponieważ naczynie do gotowania jest otoczone warstwą izolacji termicznej, straty ciepła są znacznie niższe niż te odnotowywane przy użyciu płyty szklano-ceramicznej i rondla.
3. Gotowanie pod ciśnieniem.
Szybkowary umożliwiają gotowanie w czasie o 50% krótszym, co oprócz zapewnienia sprawności w kuchni, znacznie obniża zużycie energii elektrycznej. Te kuchenki są idealne do gulaszu, purée i przepisów na łyżkę, które ułatwią codzienne menu większym rodzinom.
4. Gotowanie indukcyjne.
Płyty indukcyjne nie wytwarzają ciepła resztkowego, ponieważ działają na zasadzie kontaktu, co pozwala zaoszczędzić energię. Są one łatwe do czyszczenia jak płyty szklano-ceramiczne, z dodatkową korzyścią w postaci oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, której potrzebujemy.
5. Sous-vide czyli gotowanie w próżni.
Jest to technika stosowana przez wielkich szefów kuchni, którą możesz odtworzyć w domu, jeśli Twój piekarnik jest przystosowany do gotowania w niskiej temperaturze. Używając do tego celu zgrzewarki próżniowej, można gotować mięsa i warzywa, zachowując wszystkie ich soki i witaminy.
Oprócz techniki gotowania ważne jest również, aby gotować kilka porcji w tym samym czasie. Ponieważ zużywamy dużo energii, powinniśmy gotować dla jak największej liczby domowników.
Zawsze starajmy się używać garnków i patelni o odpowiedniej średnicy do każdego ogniska, aby nie marnować ciepła. Zawsze, gdy to możliwe, używaj pokrywek, proces podgrzewania żywności będzie bardziej efektywny.
Piekarnik może być wielkim sprzymierzeńcem w dzisiejszych czasach w domu, jeśli używamy go mądrze. Możemy przełamać rutynę pieczeniem lub zapiekanką, ale wykorzystajmy maksymalnie czas podgrzewania, łącząc kilka przepisów razem lub obniżając temperaturę na końcu, aby gotować z wykorzystaniem ciepła resztkowego.
Kiedy nadchodzi czas zmywania, załaduj zmywarkę do maksimum. W przypadku pralki, jeśli nie potrzebujesz bardzo gorącej wody, pranie w temperaturze 40º zamiast 60º pozwala zaoszczędzić do 55% na rachunkach za energię.
JAK OSZCZĘDZAĆ NA OGRZEWANIU?
Musimy też uważać na ogrzewanie w domu, a gest podniesienia temperatury na termostacie o kilka stopni może być zauważalny już po miesiącu. Dobrym pomysłem jest trzymanie się planu ograniczania energii, aby poprawić wydajność klimatyzacji.
Kilka podstawowych wskazówek, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu, to sprawdzenie, czy nie ma słabej izolacji w drzwiach lub oknach, jak również utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu (około 20º) i unikanie przegrzewania, które jest nie tylko niepotrzebne, ale również kosztuje więcej.
Możliwe jest również korzystanie z pomocy termostatów i inteligentnych zaworów. W ten sposób można znacznie lepiej kontrolować temperaturę w domu, zmniejszyć ilość ciepła w tych pomieszczeniach, które są mniej używane (jeśli zastosujemy oddzielny zawór dla każdego grzejnika), dostosować ją do najbardziej ekonomicznych taryf, a nawet automatycznie wyłączyć ogrzewanie w nocy.
Urządzenia te mogą być regulowane automatycznie lub za pomocą telefonu komórkowego, dzięki czemu nie trzeba wstawać z łóżka, aby sprawdzić ich stan. Dodatkowo wiele z nich posiada funkcje wykrywania osób, dzięki czemu jeśli zauważą, że nikogo nie ma w domu, obniżają temperaturę bez jakiegokolwiek działania z naszej strony.
KLIMATYZATORY: WYDAJNA ALTERNATYWA DLA OGRZEWANIA.
Alternatywą dla konwencjonalnych grzejników elektrycznych mogą być klimatyzatory. Te z pompą ciepła mogą być bardzo przydatne poza latem, zwłaszcza jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie nie jest bardzo zimno.
Poza tym, że są one szczególnie przydatne w lecie, są również bardzo wydajnym systemem: pompa ciepła zużywa około 25% energii zużywanej przez grzejnik elektryczny.
Przejście na nowe urządzenia może zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie, zwłaszcza teraz, gdy mamy nowe i bardziej wymagające etykiety energetyczne. Bardziej zaawansowane urządzenia są bardziej energooszczędne, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i ma lepszy wpływ na środowisko.
Oszczędności zapewniane przez te urządzenia można zmaksymalizować poprzez odpowiedzialne wzorce użytkowania. Na przykład, możemy unikać mycia ubrań w gorącej wodzie, gdy nie jest to konieczne, częściej używać zmywarki i zwracać uwagę na programy „eko”, które czasami pomijamy, ponieważ pozostawiają naczynia nieco bardziej mokre lub nie suszą ubrań tak dobrze.
Oprócz zużycia energii, pralki są w stanie dozować detergent w zależności od rodzaju prania, a nawet ważyć ubrania w bębnie, aby nie zużywać więcej wody niż to konieczne. To z kolei sprawia, że maszyna jest mniej obciążona. A wszystko to dzięki prostemu naciśnięciu przycisku inteligentnego programu zmywania zamiast ręcznego.
Są to drobne gesty, które pozwolą Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy pod koniec miesiąca.